• Increase font size
 • Default font size
 • Decrease font size
 • dark
 • light
 • leftlayout
 • rightlayout

Türk Telekom SMTP Port Değişikliği

      Gelen duyuruda tüm TÜRKİYE’de 25.port kapatılması ile ilgili yazıda, TTNET tarafındanda onaylanan ve mail yolu ile gelen sparm maillerinin azaltılması için çalışmalara başlandığı bildirildi.Duyurunun devamı şu şekildedir.

     

     Lütfen sonuna kadar okuyun mail sorunu yaşamamanız için bu konuyu dikkate almanız gerekiyor.

    25. PORTUN KAPATILMASIYLA İLGİLİ BİLGİLENDİRME YAZISIDIR. LÜTFEN OKUYUNUZ.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) önderliğinde,  erişim ve yer sağlayıcı firmalar ile bitlikte, internet kullanıcılarına ait kaynakları suiistimal eden konulardan olan, istem dışı elektronik postaların (SPAM) etkileri ve nasıl engellenebilmesine yönelik çalışmalar hakkında 20 Şubat 2009′da bir toplantı yapıldı. TTNET ile istekli tarafların işbirliği halinde, makul sayıda bir abone grubu için 25 numaralı portun kullanıma kapatılması ve yerine 587 numaralı portun kullanılması suretiyle bir pilot uygulama gerçekleştirilmesi karara bağlanmıştı.
Yurt genelindeki internet abonelerinin tamamına yakınını temsil eden ADSL internet abonelerinden dinamik IP kullananları kapsayan çözüm modeli taslağı istem dışı elektronik postalarla (SPAM) mücadeleye yönelik olarak e-posta haberleşmesinin 25. Portun kapatılarak 587. Port üzerinden yapılması hususlarında pilot uygulama yapılmıştır. Pilot uygulamaya ait sonuç rapora göre, 200.000 abone için TTNET’in 25.port kapatma çalışması günlük 200.000 ve aylık 6 milyon spam’ın engellenmesini sağlamıştır. Ayrıca aynı dönemde 25.portun kapatılması nedeniyle gelen şikayet sayısının da önemli miktarda olmadığı raporlandı.

 

  

       BTK yetkilileri, pilot çalışmanın başarılı olduğunu ve bu nedenle uygulamanın toplam 81 ile yaygınlaştırılmasının uygun olacağına karar verdiler.Buna göre, uygulama 3 fazda yapılacak, İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyük şehirlerin 25. portları da her üç fazda parça parça kapatılacak.Birinci fazın 15 Haziran, 2.cisinin 5 temmuz ve üçüncü fazın da 25 temmuzda başlayacaktır.Bu bağlamda 15 Haziran 2009 tarihi itibariyle, e-posta gönderiminde kullanılan 25. Portun kapatılarak, yerine 587. Portun açılacağını ve bu sebeple gerekli ayarların yapılması, aksi takdirde e-posta göndermede sorun yaşanabileceğinin önemle KRİPTO müşterilerine ve tüm internet kullanıcılarına duyururuz.Mail göndermede sorun yaşıyorsanız bu yapılan port değişikliğinden kaynaklı olabilir.

Mail göndermede sorun yaşıyorsanız bu yapılan port değişikliğinden kaynaklı olabilir.

Outlook'larınızda 587. porta geçiş ayarları için aşağıdaki linklerden faydalanabilirsiniz.

Outlook 2003 587.port geçiş ayarları için tıklayınız

Outlook 2007 587.port geçiş ayarları için tıklayınız

Outlook Express 587.post geçiş ayarları için
tıklayınız

Aşağıdaki linkten TTNET’in konuyla ilgili detaylı açıklamalarını ve Port değişikliklerinin e-posta hesaplarına nasıl tanımlanacağının örneklerini bulabilirsiniz.

http://www.ttnet.com.tr/web/198-1025-1-1/tr/ttnet/bunlari_biliyor_musunuz_/simdi_eposta_kutunuz_daha_guvenli

Konu ile ilgili daha detaylı bilgi için 4440375′i arayip 5 tusuna basarak ulaşacağınız Müsteri Temsilcisi’nden destek alabilirsiniz.

Port Değişikliğinden Etkilenmeyenler

 • Web tabanlı e-posta hizmeti alan hiçbir müşteri sorun yaşamayacaktır.
 • Gmail, Yahoo, Hotmail gibi e-posta sağlayıcıları istemci bazlı hizmetlerinde 25. port kullanmadığı için bu hizmetleri kullananlar etkilenmeyecektir.
 • Statik IP’li  olan e-posta  sunucusu, ADSL erişimi kullanan firmaların kullanıcıları etkilenmeyecektir.
 • Kurumsal şirket  çalışanları genelde VPN yada OWA gibi web tabanlı erişimler kullandıkları için sorun yaşamayacaktır.
 • Yurtdışından  istemci kullanarak e-posta hizmeti alan müşterilerin çoğunluğu port 25 kullanmadığı için etkilenmeyecektir.
 

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Kampanyalar

İSTATİSTİK BİLGİLERİ

Şuanda 147 konuk çevrimiçi
mod_vvisit_counterBugün2916
mod_vvisit_counterBu Hafta17948
mod_vvisit_counterToplam3672658