• Increase font size
 • Default font size
 • Decrease font size
 • dark
 • light
 • leftlayout
 • rightlayout

WEB SİTESİ TASARIMI - E-TİCARET UYGULAMALARI

Web Sitesi Tasarımı Nasıl Olmalıdır

Web sitesi, belirli bir konu ya da içerik hakkında bir araya getirilmiş bir bilgi derlemesidir. İyi bir web tasarımı ancak tekil web sayfalarının bir anlamlı bir şekilde bir araya gelmesiyle sağlanabilir. Web sitesi tasarımı ve geliştirmesinde bir çok farklı süreç birlikte ele alınmalıdır. Bu esnada süreçlere atfedilen önemlilik dereceleri amaca göre farklılık gösterebilir ancak temel elemanlar şu şeklide tanımlanabilir:

İçerik: Web sitesinin ilgili olduğu bilginin bir araya getirilmesi oluşur.
 • Kullanılabilirlik: Web sitesi navigasyon ve arayüz açısından sade olmalıdır ve kullanıcı dostu bir şekilde geliştirilmelidir.
 • Görünüş: Web sitesi tasarımının grafik ve text içeriği aynı dili konuşan tutarlı bir tasarıma sahip olmalıdır. Tarz olarak konuya uygun ve destekleyici olmalıdır.
 • Bulunabilirlik: Web sitesi bir çok ara motoru tarafından kolayca bulunup doğru bir şekilde indexlenebilmelidir.

Web Tasarımı Multi-disiplinerdir

İyi bir web sitesi tasarımı Bilişim Sistemleri(IS), Bilgi Teknolojileri(IT), İletişim Tasarımı, Grafik Tasarım gibi disiplinlerin bir araya gelmesi ile oluşabilir. Bunlardan bir veya bir kaçının eksik olması web sitesinin ulaşacağı başarıyı etkileyecektir.


Web Tasarım Süreci Nasıl Planlanmalıdır?

Bir web sitesini oluşturmaya başlamadan önce o web sitesinin amacının ne olduğu, ulaşması bekelenen hedef kitlenin profili, ve içeriği düşünülmeli ve bu elemanlar göz önünde bulundurularak web sitesi tasarım süreci ve web geliştirme (kodlama) süreci planlanmalıdır.

Amaç

Her şeyden önce bir web sitesinin amacını doğru belirlemek, amacı belli bir odak üzerine yoğunlaştırmaya çalışmak gerekir. Bugün amacının ne olduğu anlaşılamayan "her şeyden biraz" mantığı ile hazırlanmış web sitelerinin başarısız oldukları bir geçektir. Çünkü artık bilinçlenen internet kullanıcıları spesifik içeriği tercih etmektedir.

Hedef Kitle

Hedef kitle, web sitenizi ziyaret etmesi beklenen kişilerden oluşur ve web sitesine göre farklılık gösterir. Web tasarımı ve geliştirme sürecinde hedef kitlenin kim olduğu göz ardı edilmemelidir. Hedef kitleye uygun bir web sitesi oluşturmak için hedef kitlenin şu özelliklerine bakmak gerekir:

 • Hedef kitle karakterleri
 • Aradıkları bilgideki öncelikler
 • Hedef kitlenin daha önceki internet deneyimi
 • Hedef kitlenin bilgisayar/web tarayıcı özellikleri

İçerik

Web sitesinin içereceği döküman ve bilgiler net bir şekilde tanımlanmalı ve oluşturulmadır. İöeriğin belirli bir alana odaklanan, açıklayıcı, ve anlaşılabilir olması gerekir. Web sitenizi ziyaret eden hedef kitlenin aradığını sunması gerekir. Web siteize tesadüfen gelmiş ve belki birda daha gelmeyecek, sunduğunuz içerik ile ilgilenmeyen kullanıcıları tavlamaktan ziyade gerçekten bir şeyler bulmak için gelen kullanıcıya yönelik olmalıdır.

Kripto; Firma ve Kişisel Web Sayfaları Tasarımı - E-Ticaret Uygulamaları konusunda uzman kadrosu ile müşterilerilerinin ihtiyacına özgü çözümler sunar.

Kredi Kartlı ve/veya Banka Havalesi destekli,
Online ve/veya Manuel Güncelleme yapılabilen,
Ürün Tanıtım, Ürün Yönetim, Ürün Pazarlama, Ürün Satış modülleri
Katalog Yükleme, Arşivleme olanağı,
Şirket Tanıtım, Kurumsal Tanıtım, Kişisel Bilgi, Portföy içerikli

küçük, orta ve büyük ölçekli projeler. referanslarımız için...
 

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Kampanyalar

İSTATİSTİK BİLGİLERİ

Şuanda 149 konuk çevrimiçi
mod_vvisit_counterBugün2158
mod_vvisit_counterBu Hafta5159
mod_vvisit_counterToplam3785709